Prosinec 2006

Vánoční úklid? To sotva!

10. prosince 2006 v 22:26 | Iv |  píšu, píšu
Možná si myslíte, že ženská na mateřské dovolené má opravdový veget, všechno zvládá levou zadní a ještě má spoustu času sama pro sebe. Omyl!
Tak například aktuální vánoční úklid, běžná, zavedená činnost.
Když jste bezdětní, zvládáte vše snadno. Jasně, musíte chodit do práce, ale po práci máte možnost volby, co podniknout se zbytkem dne. Zato s malými dětmi má člověk o "zábavu" postaráno od rána do večera. Celý den se točíte kolem vaření a přípravy jídla, uklízení počůraného oblečení, vysušování, čištění a vysávání počůraného, politého nebo podrobeného koberce, vylévání nočníku. Zvládáte běžné domácí práce, jako je mytí nádobí, věšení mokrého a sundavání suchého prádla, úklid rozházených hraček (to aby přes ně někdo nepřizabil), mytí věčně upatlané pusy a rukou vašeho drobečka a spoustu dalších věcí. Některé práce si musíte nechat na večer, když dítě usne ( Anežka přes den rozhodně spát nechce!). Pro příklad uvedu jednoduchou činnost - vytírání podlahy. Při této činnosti v přítomnosti dítěte hrozí, že:
  • vám dítě převrhne kbelík s vodou v nevhodný okamžik na nevhodném místě
  • dítě vám bude chtít pomáhat a k vytírání použije nevyždímané "cokoli", co najde
  • dítěti se voda líbí, proto se v ní cárá rukama až po ramena
  • dítě se snaží vodu z kbelíku pít
Obdobné je to s žehlením a dalšími povinnostmi. Po "večerní práci" padnete vyčerpáním a rozhodně nemáte chuť se pouštět do dalších akcí, jako je např. velký úklid před vánoci. Stejně by to bylo zbytečné, druhý den budete mít díky svému děťátku stejný bordel, jako den předchozí! Nebo ne?