V solné jeskyni

13. března 2007 v 10:02 | Iv |  co se děje u nás na vsi
Ze zdravotních důvodů dcery jsem se rozhodla navštěvovat solnou jeskyni. Včera jsme tam s Anežkou byly již potřetí (so, ne, po) a byl to masakr. Aninka dostala po patnácti minutách záchvat vzteku, asi už to tam měla okoukané a chtěla pryč. A taky jsem jí nechtěla pustit za lehátka, kam se nesmí. Když naše dítě přepadne vzteklina, nedá se udělat nic, než ho nechat vyvztekat (ale v jeskyni nic moc). Nepomohou domluvy ( ve dvou letech je bláhové se o to pokoušet), nasekat na zadek je rovněž bez účinku. Jediné, co jsem mohla udělat bylo opravdu z jeskyně odejít, ale to jsem nechtěla. Byly jsme tam přece za účelem zlepšení zdravotního stavu.
V jeskyni jsme samozřejmě nebyly samy a malá zrovinka řvala tak mocně, že to jedna bába (pardon, paní), která tam byla se starším, tak dvanáctiletým klukem, nervově nezvládla a nakvašeně odešla. V recepci si pak na nás stěžovala, ale po chvíli se milostivě vrátila zpět. A to jsme byly v dětském koutku (celý prostor je jen pro rodiče s dětmi)! Naštěstí tam byly i mámy s pochopením (samozřejmě, mají také malé děti a vědí, že leckdy to není sranda je zvládnout) a jedna z nich vyslala svou asi pětiletou holčičku, vyzbrojenou lízátkem, za naší Áňou. Pokud prý přestane plakat, tak jí ho dá ... Anežka se začala uklidňovat. Chvíli to trvalo, malá nemohla popadnout dech a ještě pofňukávala, ale pak se uklidnila úplně. Celý zbytek kůry proseděla u mne na klíně, mlčky s lízátkem v puse (hodně se tím řevem a vztekáním unavila). Uff, byla jsem z toho vyřízená a po zbytek dne mě bolela hlava, ale díky pomoci dobrých lidí jsme to ustály.
Nechci svou dceru izolovat od světa jen pro to, že je hyperaktivní a právě prožívá období vzdoru. Ale zítřejší kúru raději přeložím na neděli, máme jít totiž až ve čtyři hodiny odpoledne a to by Anežka nezvládla určitě. A já taky ne.
O samotné solné jeskyni ještě napíšu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zuzi zuzi | Web | 13. března 2007 v 19:19 | Reagovat

Iv, ta fotka je zvláštní, co je to??? Je to čistá krása.

Nám se stala podobná příhoda v jeskymi Moravském krasu. Na prohlídce. Bylo to strašné. Honza byl malý a začal se tam vztekat. Řval v dómu a nebyl k utišení. Dudlík vyplivl mezi krápníky a nějaký Němec mu dal bonbon a on ho také vyhodil mezi krápníky. Musela jsem ho nosit na ruce (už chodil a dobře) a byla úplně zničená. Řval a řval a v jeskyni pouštěli chór z opery Nabucco a do toho Honza. nezapomenutelný zážitek. To byla dovolená. Dva dny v noci nezahmouřil oka a my jeli za 3 dny domů. Hrůza. Zuzi

2 Iv Iv | 14. března 2007 v 11:12 | Reagovat

Jéé, Zuzi, tak to jsem ráda, že takové zážitky nemám jen já.

V té naší (uměle vytvořené) jeskyni pouštějí pohádky a písničky pro děti, na operu zatím nedošlo.

A ta fotka...tak to je nějaká kytka z naší zahrádky (já se v kytkách nevyznám). Manžel pořídil fotku a já ji upravila ve photoshopu. Pošlu Ti originál, abys měla představu. Iv

3 jane jatox jane jatox | Web | 16. března 2007 v 16:19 | Reagovat

Ahoj Iv, no víš, doufám, že nedšlá americkou ýchovu, z toho co tady čtu. Jako matka by sis to dítě měla srovnat a ne hgo ještě bránit, že je topřece dítě a že má náký "období". Já bych byla naštvaná možná taky, nenávidim, když nevychovaný dět ječej a matky na to koukaj a nic s tím nedokážou udělat. Tím smaozřejmě nechci říct, že bys taková ty byla..

4 Iv Iv | 17. března 2007 v 22:02 | Reagovat

Milá jane, až budeš mít v budoucnu sama dítě, uvidíš, že své představy o výchově budeš muset změnit a přizpůsobit svému dítku. Výchova je proces neustálý a postupný a bez urážky, po dvouletém dítěti nemůžeš chtít, aby bylo "vychované". "Srovnat" mohu dítě, které je natolik psychicky vyspělé, že chápe hranice vhodného a nevhodného chování. A co se týče vztekání - dvou až tříleté dítě má ještě labilní nervovou soustavu a snadno ho vše vyvede z míry, reaguje tedy vztekem. Tady žádné domluvy a tresty (tím budeš asi myslet to "srovnat dítě") nepomáhají a psychologové (nemyslím tím američtí!, v ČR jsme měli a máme svělé odborníky, např. pana Doc. Dr. Zdeňka Matějčka - ten už je bohužel po smrti) doporučují dítě nechat vyvztekat a pak v klidu situaci dořešit. Pokud necháš dítě, ať se vzteká, bez jakékoli Tvé reakce, po chvíli zjistí, že vztekem ničeho nedosáhne a vztekat se přestane. A když takto postupuješ neustále, dítě časem zjistí, že vztekat se nemá cenu. Ale to je téma na dlouhé povídání :o) Iv

5 mademoiselle Prosím mademoiselle Prosím | 19. března 2007 v 14:35 | Reagovat

Do solné jeskyně chodí jedná známá se synkem. Prý je to zdravé. Asi bych to také měla vyzkoušet...

6 zuzi zuzi | Web | 19. března 2007 v 16:28 | Reagovat

výchova vlastních dětí je to nejtěžší co mě v životě potkalo. neumím se na to podívat s nadhledem a zjistila jsem, že jakákoli šablona nebo dobrá rada je ošemetná a nefunguje vůbec obecně na všechny děti stejně. Je to nadlický úkol vychovat svédítě, ke kterému máš hluboký citový vztah. Vidím kolem sebe různé případy a nelze zevšeobecňovat.někdo nevychovává a děti jsou vycepované. Jiný se snaží a je to na nic. je to boj s větrnými mlýny, pokud má dítě vyhraněnou osobnost a není tvárné jako amorfní hmota    :o)

7 Iv Iv | 19. března 2007 v 20:13 | Reagovat

Milá Zuzi, zcela s Tebou souhlasím. I když tisíckrát chceš, na své dítě se nedíváš objektivně. A poučky a rady nelze brát jako absolutní pravdu, neboť jak říkáš, všechny děti nejsou stejné a každé potřebuje něco jiného.

Já se zatím považuji za dona Quijota :-), ale snad se to v budoucnu zlepší. Iv

8 Iv Iv | 19. března 2007 v 20:16 | Reagovat

Pro mademoiselle Prosím: jeskyni vyzkoušej, je to fajn a zdravé taky. Jen to chce z počátku více návštěv v co nejkratší době. Ještě o jeskyni napíšu víc informací.

9 jane jatox jane jatox | Web | 24. března 2007 v 15:39 | Reagovat

ahoj Iv, s metodou ignorace se jedině dosáhneš výsledků. Tím, že se dítě zbije nebo seřve se  nic neudělá. To samozřemě vim. Ale pamatuj, že co do dětí narveš do pěti let jejich života, to tam je a pak už se můžeš vztekat jak chceš a prostě to nepůjde:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama