Listopad 2007

Něco jako MUSAKA

9. listopadu 2007 v 11:06 vařím, peču, smažím
Tohle jídlo se dá připravit také z mletého masa, ale já používám sojový granulát. Budete potřebovat:
balení sojového granulátu
bulharské koření na mletá masa ( nebo takové, které vám chutná)
brambory
cibuli, cuketu, papriku, rajče ( cokoli, co chcete)
olej
bešamel (mléko, máslo, hladká mouka, sůl, vejce) - v plnotučném mléce rozpustíte kousek másla, přivedete k varu, přidáte trochu mouky a rozkvedláte; stáhnete z ohně, osolíte, přidáte vejce a stále mícháte až do prochladnutí

Sojovou drť uvaříte podle návodu na sáčku. Brambory oloupete a nakrájíte na kostičky, chvilku povaříte ve vodě.
Do hluboké pánve nalejete trochu oleje a hodíte na drobno nasekanou cibulku, pak papriku, cuketu, rajčátko (oloupané) malinko orestujete a přidáte uvařenou sojovou drť. Řádně okořeníte bulharským kořením a promícháte. Pak přidáte povařené brambory a znovu promícháte. Vše vysypete do zapékací misky a polejete bešamelovou omáčkou. Upečte v troubě do změknutí brambor a zhnědnutí bešamelu.
Mňam, mňam!

Zase ty zuby

7. listopadu 2007 v 17:17 a ještě něco...
Minulý měsíc jsem byla dvakrát na zubním. Poprvé jsem se dozvěděla, že mám pět! zubů s kazem. Každých půl roku chodím na prevenci, takže jsem to nečekala. Dva zuby mi paní zubařka opravila hned. Kazy byly na krčcích, takže jsem dostala injekci (zaplať Pánbůh) a hodinu seděla s pusou dokořán. Zaplatila jsem 425 Káčé, nechala si zrentgenovat dolní osmičky a domluvila se na další dva zuby. Druhá návštěva proběhla v klidu, v ordinaci jsem tentokrát byla hodinu a půl, ale stálo to za to. Naše paní zubařka je vážně skvělá, nejenže mi zuby opravila s citem (dalších 425 Kč), ale ještě mi je vybělila a pronesla přednášku o zubní hygieně ve středním věku (chicht). Než jsem se s dřevěnou pusou odebrala domů, objednala mě na zubní chirurgii. Koncem listopadu mě čeká řezání osmičky. Možná obou. Zatím se nebojím, ale myslím, že to přijde. Obzvlášť když vím, že panu doktorovi, který mi bude zákrok provádět, přezdívají doktor Mengele. No nic.